Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

GEZİCİ KÜTÜPHANE İLİMİZE KAZANDIRILDI

ÖZAY GÖNLÜM GEZİCİ KÜTÜPHANE AÇILIŞI

Gezici Kütüphaneler; hasta, engelli veya eve bağımlılar olarak adlandırılabilecek toplumdaki özel grupların; nüfus açısından dağınık bölgelerde yaşayanların veya benzer nedenlerden dolayı yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımızın bilgi gereksinimlerini karşılamak ve vatandaşlarımıza bilgiye erişimde fırsat eşitliği sağlamak adına, modern kütüphanecilik ilkelerine göre kurgulanmış araçlardır.

"İnsan kütüphaneye gidemiyorsa, kütüphane insanın ayağına gelir" ilkesiyle, kentteki bir vatandaş ile köydeki vatandaşın aynı olanaklardan yararlanmasını sağlamak amacıyla Valiliğimiz girişimleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından satın alınıp Müdürlüğümüzün bağlı birimi İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğüne teslim edilen Özay Gönlüm Gezici Kütüphane aracı gerekli çalışma ve düzenlemeler yapılarak hizmete hazır getirilmiştir.

Özay Gönlüm Gezici Kütüphane aracımızda her türlü iklim koşullarında kullanılabilecek, her kesime hitap edebilecek 1500 adet güncel koleksiyonlar, eğitici ve öğretici amaçlı kullanılmak üzere LCD televizyon, DVD oynatıcı, internet bağlantısı bulunan dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar, okuyucular için tasarlanmış oturma grubu, satranç masası ve gezici kütüphane çalışanları içir gerekli her türlü araç gereç, klima, mini buzdolabı, su ısıtıcı ve engelli rampası bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın gezici kütüphaneler aracılığıyla sadece basılı bilgi kaynaklarına değil, elektronik ortamda sunulan bilgilere de erişebilmeleri amaçlanmaktadır.

Özay Gönlüm Kütüphane aracımız Denizli’nin merkezine uzak semtlerinde 30 adet durakta, belirli gün ve saatlerde hizmet verecektir. Bu duraklardan bazıları Yenişehir, İmar İskan, Meska, Sevindik, Akhan, Karşıyaka, Toki Evleri, Kayhan ve Başbaşı'dır. Böylece ilimizde okuma alışkanlığının artırılması ve geliştirilmesi yolunda büyük bir adım atılmıştır. Okuma alışkanlığını merkezden uzak bölgelerde yaygınlaştırmak amacıyla ilimize kazandırılan Özay Gönlüm Gezici Kütüphanesinin ilimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Bu vesile ile Bakanlığımıza, Valiliğimize, Büyükşehir Belediyemize mesai arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese katkılarından dolayı teşekkür eder saygılar sunarım.

Haydi hep birlikte kitap okuyalım. Kütüphaneleri yaşamımızın merkezine çekelim.

                                                                                                                         Gülsüm Çelebi

                                                                                                             İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili

  • IMG_2012.jpg
  • IMG_2038.jpg
  • IMG_2040.jpg
  • IMG_2095.jpg