Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tüm Ülkeyi Tehdit Eden Kovid-19 Virüsüne İlişkin Bakanlığımız Tarafından Alınan Tedbirler ve Destek Paketleri

Tüm ülkeyi tehdit eden Kovid-19 virüsüne ilişkin Bakanlığımız tarafından alınan tedbirler, Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklandı:

TEDBİR 1:

Perakende, AVM, demir – çelik, otomotiv, lojistik -ulaşım, turizm taşımacılık - seyahat acenteleri, sinema – tiyatro, konaklama, yiyecek- içecek, tekstil – konfeksiyon ve etkinlik – organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz

TEDBİR 2:

Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

TEDBİR 3:

Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini öteleyecek, gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız. Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

TEDBİR 4:

İç havayolu taşımacılığında 3 ay süre ile KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz. Kredi Garanti Fonu limitini 25’den 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

 • covid1.jpeg
 • covid2.jpeg
 • covid3.jpeg
 • covid4.jpeg
DESTEK 1:     Ödemelere 6 Ay Erteleme!

Sektör paydaşlarının bu süreci kolaylıkla atlatabilmesi için Nisan, Mayıs ve Haziran dönemlerinde verilmesi gereken muhtasar, SGK prim hizmet ve KDV beyannamelerinin ödemeleri 6 ay süre ile ertelendi.

DESTEK 2:     Sektöre Desteğimiz Tam!


Kredi, anapara ve faiz ödemelerinin asgari 3 ay süre ile ötelenmesi dahil olmak üzere birçok kolaylık sağlandı. Bu öteleme turizm sektöründe 12 aya çıkabiliyor.

DESTEK 3:     Meslek Birliklerini Destekliyoruz!

Müzik, Sinema, İlim - Edebiyat, Güzel Sanatlar ve Radyo - Televizyon sektörlerinde; eser sahipleri ile yapımcı ve yayınevlerinden oluşan 27 meslek birliğinin 2020 yılı destek tutarları %50 oranında artırıldı.

DESTEK 4:     Sanatçılarımızın Yanındayız!

Özel Tiyatroları; kapasiteleri ve personel sayıları ile orantılı desteklemek için çalışıyoruz. Özel Tiyatroların devlet teşvik ve desteklerinden faydalanması sağlandı. Aynı zamanda 130 özel Tiyatroya Kültür Girişimi Belgesi alma hakkı tanındı.

DESTEK 5:     Sektörümüzü Destekliyoruz!


Otel Kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri, hasılat payı ve ecrimisil ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle faizsiz ertelendi.

DESTEK 6:     Özel Tiyatrolara Destek!

Yeni sezonda yapılacak yardımların üst limitlerini ve yardım yapılacak özel tiyatro sayısını artırıyoruz. Başvurularını Temmuz, yeni sezon ödemelerini ise Eylül ayı olmak üzere öne çekiyoruz.

DESTEK 7:     Özel Tiyatrolara Destek!

2019-2020 Sanat sezonu için bakanlıktan yardım almış Özel Tiyatroların (Yasaklar kapsamında oyun taahhütlerinin tamamını yerine getirmeseler de) 11 Mart 2020 tarihine kadar proje destek miktarında herhangi bir kesintiye gidilmeyecektir.

DESTEK 8:     3000'den Fazla Sanatçı Artık Sözleşmeli!


Bakanlığa bağlı Devlet Tiyatroları, Devlet Opera Balesi, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüklerinde 3000'den fazla yevmiyeli çalışan sanatçımızı 2020 Ocak ayı itibarıyla; yıllık sözleşme kapsamına aldık.

DESTEK 9:     Seyahat Acentelerine Destek!

A grubu acentelerin Müze ücretlerine 16 Mart - 15 Ekim tarihleri arasında %10'luk ek indirim sağlandı. TÜRSAB aidatlarının 2020 yılında alınmaması karara bağlandı. Otellere, acente avanslarını geri ödemelerini kolaylaştıracak kredi imkanı sağlandı. • COVİD DESTEK (1).jpeg
 • COVİD DESTEK (2).jpeg
 • COVİD DESTEK (3).jpeg
 • COVİD DESTEK (4).jpeg
 • COVİD DESTEK (5).jpeg
 • COVİD DESTEK (6).jpeg
 • COVİD DESTEK (7).jpeg
 • COVİD DESTEK (8).jpeg
 • COVİD DESTEK (9).jpeg


Seyahat Acentelerine 2 Yeni Düzenleme;

1) Acente Belgeleri devredilebilecek.(İlgili kanun değişikliği TBMM'ye gönderildi.)

2) Küçük Ölçekli acentelere Hızlı Destek; İşe devam kredisi // 6 ay ödemesiz - 36 ay vade - %7,5 faiz (Bakanlık web sayfamızdan başvurular alınmaya başladı)


TURİST  REHBERLERİNE  KREDİ

Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Pandemi" kapsamına alınan Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında mesleklerini geçici olarak icra edemeyen Turist Rehberlerine destek sağlanması amacıyla Bakanlığımız tarafından kamu bankası ile kredi paketi için mutabakata varılmıştır.

Krediye ilişkin Başvuru Esasları  aşağıda açıklanmaktadır.

* Krediden, Bakanlığımızdan Ruhsatnamesi bulunan Eylemli Turist Rehberleri yararlanabilecektir

* Kredi en fazla 36 (otuzaltı) ay vadeli olacaktır. (6 ayı ödemesiz 30 ay taksit ödemeli)

* Kredi tutarı en fazla 10.000 (onbin) Türk Lirası olacaktır.

*Kredi KGF garantili olup, faiz oranı aylık  % 0,49 oranında olacaktır. Toplam %1,10 KGF ve banka komisyonu alınacaktır.

* Başvurular internet üzerinden yapılacaktır.

*Başvuruların 4 Mayıs 2020 tarihi saat 18:00’e kadar yapılması gerekmektedir.

Turist rehberleri için kredi başvuru adresi detaylar için tıklayınız.

Turist rehberleri için kredi başvuru adresi