Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turistik Tesislere Sertifikasyon SistemiKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “İç turizmde normalleşmenin bayrama yetişeceğini düşünüyorum.”

Bakan Mehmet Nuri Ersoy: “Koronasız alanları sertifike eden ve uluslararası kabul gören bir sertifikasyon sistemi projesini hayata geçiriyoruz.”

Bakan Ersoy: “Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan personel 5 Mayıs’ta ilk maaşlarını alacak. Tesis sahiplerinden ricam ise personellerin girişlerini yeniden yapsınlar.”

Türkiye’de iç turizm hareketinin, uygulanan toplum disiplininin hiç bozulmadan devam etmesi halinde Mayıs sonuna doğru hiçbir sıkıntı yaşanmadan başlayacağına emin olduğuna vurgu yapan Bakan Ersoy, koronasız alanları sertifike eden ve uluslararası kabul gören bir sertifikasyon sistemi projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV’de yayınlanan Özel Röportaj programında önemli açıklamalarda bulundu.

Turizm sektöründe istihdamın önemine işaret eden Bakan Ersoy, bu süreçte yaptıkları çalışmaları ve beklentilerini detaylarıyla anlattı.  

“Normalleşmenin Bayrama Yetişeceğini Düşünüyorum”

Türkiye’de koronavirüs vakalarında, öngörüldüğü gibi 15 Nisan haftası itibariyle bir kırılma gerçekleşmeye başladığını belirten Bakan Ersoy, özellikle Nisan’ın sonu, Mayıs’ın başında çok ciddi kırılmalar olacağını, vaka test oranının hızla aşağı doğru gideceğini beklediklerini kaydetti.

Vaka sayılarında aşağıya gidişin başlamasıyla birlikte, özellikle Mayıs’ın ikinci haftası normalleşmenin Türkiye açısından mümkün olacağını belirten Bakan Ersoy, “Buna Bilim Kurulu karar verecek. Ancak, şu anda gidişatı gözlemlediğiniz zaman bu normalleşmenin Mayıs’ın ikinci haftası itibarıyla hızlı bir şekilde başlayacağını ve özellikle Türkiye içindeki trafiğin, dolaylı olarak da bu turizm trafiği anlamına da geliyor, bayrama yetişeceğini düşünüyorum.” dedi.

“Tatil Noktalarını Sık Sık İzliyoruz”

Normalleşmeyle birlikte şehirlerarası trafiğin de açılmasıyla insanların tatillerine gitmeye başlayacaklarını beklediğini ifade eden Bakan Ersoy, bu süreçte tatil noktalarını çok sık izlediklerini, özellikle Antalya’da normalleşmenin şimdiden başladığını, valiliğin de çeşitli düzenlemeler yaptığını, vaka sayılarının çok düşük olduğunu ve oranların her geçen gün biraz daha azaldığını söyledi.

“Koronasız Alanları Sertifake Eden Uluslararası Bir Sistem Geliştireceğiz”

Türkiye turizmi olarak bakıldığında iç turizmden daha çok, önemli olan kısmın dış turizm olduğuna işaret eden Bakan Ersoy, uluslararası geçerliliği olan yeni bir sertifikasyon sistemi geliştireceklerini vurguladı ve şunları söyledi:

“Gelir ve sektör olarak baktığınızda, endüstri olarak baktığınızda dış turizm çok çok önemli. Şimdi ilk aşaması biliyorsunuz içerinin temizlenmesi, düzelmesi, önce iç turizm hareketinin başlaması, bunu inşallah Mayıs ayı içinde halletmiş olacağız. İkinci aşamada, ülkelerle karşılıklı olarak dış trafiği başlamadan önce biz yeni bir projeyi hayata geçirmeye başladık: Sertifikasyon, yani koronasız alanları sertifike eden bir sistem. Bu hafta ilk toplantısını da yaptık ve bir komisyon oluşturduk. Bu komisyonda Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile ayrıca konuyla ilişkili bütün STK’lar görev alıyor. Aşamalı olarak da geliştiriyoruz bunları. Öncelikli olarak bir sertifikasyon sistemi geliştireceğiz, bu uluslararası kabul gören bir sertifikasyon sistemi olacak.”

Turizmin ulaşım, tesisler ve yolculardan oluşan üç ayağının bulunduğunu sözlerine ekleyen Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“Ulaşım diye baktığınız zaman, araçların sterilizasyonu, araç personelinin bağışıklık belgesi, personelin pandemi eğimi alması; oteller, havalimanları, restoranlar, acenteler, müze ve ören yerleri gibi tesislere baktığınız zaman burada da alan sterilizasyonu çok çok önemli. Buralarda kullanılan donanım ve malzemenin sterilizasyonu, mekânların güvenli mesafe standartlarına göre düzenlenmiş olması, sağlık kalite standartlarına uygun tesislerin içerisinde sağlık personeli ve ekipmanının bulundurulması, termal kontrol sistemleri gibi uygulamalara yönelik belgelerinin verilmesi, yine görevli personelin bağışıklık ile pandemi eğitimi belgelerinin alınması gibi bir dizi önlemler var. Yolculardan ne tür bağışıklık belgeleri isteneceğiyle ilgili bir mutabakat sağlandıktan sonra bütün bunları biz bir çatı sertifikasyon sistemi altında toplayacağız.”

Turistik Tesisler Mayıs Sonuna Kadar bu Sertifikayı Alacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bunun kendi geliştirdikleri, muhtemelen de dünyaya örnek olacak bir sistem olacağını dile getirdi ve “Bütün sivil toplum kuruluşlarını aşamalı bir şekilde komisyonunun içine dâhil ederek, hızlı bir şekilde, Mayıs’ın ilk haftası bu sertifikasyon sistemini sonuçlandırmayı hedefliyoruz ve Mayıs’ın sonuna kadar da aşamalı bir şekilde turistlik tesislerin bu sertifikayı almasını sağlayacağız.” dedi.

Bunun iki açıdan önemine işaret eden Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önce iç turizm, sonra bu sertifikasyon sistemi… Bu sizin algınız açısından da önemli yurt dışındaki turist tarafından. Yani bize yolcu gönderecek ülkelerin de gönül rahatlığı sağlamaları açısından çok çok önemli. Türkiye’nin zaten algısı çok iyi, sağlık altyapısı, böyle bir sertifikasyon sistemi koyduğunuz zaman, yani düzenli olarak tesis bazında denetim ve eğitimini gerçekleştirdiğiniz zaman, onlar da gönül rahatlığıyla vatandaşlarını Türkiye’ye gönderebilecekler. Olmazsa olmaz ikinci kuralı hayata geçiriyoruz. Üçüncü aşamada ise, bu sertifikayı hem Bakanlık sitelerimizden lanse edeceğiz, hem bize yolcu gönderen ilgili tur operatörlerinin sitelerine de koymasını sağlayacağız. Bunun düzenli şekilde kontrolü sağlanacak ve bu sertifikayı alan işletmeler ve tesisler de öncelikli olacak.”

Turistik İlçelere Sağlık Altyapısı Haritası

Türkiye’nin kuvvetli olan sağlık altyapısının belgelendirilmesi, bir plana, bir haritaya dökülmesi gerektiğini söyleyen Bakan Ersoy, Sağlık Bakanlığı ile bu çalışmayı ilçe bazında yaptıklarını, turistlik ilçelerde sağlık altyapısı haritasını çıkarttıklarını ifade etti.

Bakan Ersoy, koronasız hayata turizm açısından geçiş adımlarını bu standardizasyon sayesinde sağlamış olacaklarını sözlerine ekledi.

THY, hava alanları ve turizm paydaşlarının tamamının aşamalı olarak bu komisyonun içine dâhil olacağını belirten Ersoy, bu süreçte büyük tur operatörlerinin CEO’larıyla da bizzat konuştuğunu ifade etti. Ersoy, oluşturulacak çatı sertifikasyonunda yabancı sertifika şirketlerini, uluslararası markaları da kullanmak zorunda olduklarını ve uluslararası firmaların da olduğu bir algı yapacaklarını söyledi. 

Koronavirüsten sonra toplumların hijyen algısında bir yükselme olduğuna dikkati çeken Ersoy, şunları kaydetti:

“Sadece bunu koronavirüsten çıkış planı olarak görmemek lazım. Bundan sonra bu sertifikasyonları herkese yaymak gerekiyor. Yani restoranlarımıza, otellerimize, pansiyonlarımıza kadar basit bir şekilde uygulanabilir. Buralara yaymanız gerekiyor. Artık bu tüketicinin önceliği hâline geldi. Bizim de buna uyumlu bir servis (hizmet) üretmemiz lazım. Aslında sadece bu iş için yapmıyoruz; bundan sonraki gelecekte uygulanması gereken uluslararası standartlara sektörümüzün uyum sağlamasını temin ediyoruz.”

Almanya, Avusturya, Orta Avrupa ülkeleri ve bazı Kuzey Avrupa ülkelerinin hızlı toparlandığını da kaydeden Ersoy, “Haziran’ın ortasından sonra aşamalı bir şekilde açılır diye düşünüyorum. Rusya’da belirsizlik devam ediyor, İngiltere’de belirsizlik devam ediyor, onlar Temmuz sonunu bulabilir açılış olarak. Gidişatı izliyoruz.” dedi.

“Acentanızın Markası Değerli ise Devrinde Bir Engel Yok”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, acentalarla ilgili olarak da açıklamalarda bulunarak, aslında acentaların yüzde 99.9’unu kapsayan bir çözüm geliştirdiklerini, ortada sakıncalı bir durum görmediğini söyledi ve “Arkadaşların sorunu çözüldü diye düşünüyorum.” dedi.

Türkiye’de 9 bin 500 seyahat acentesi belgesi olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, ancak 10-15 tanesini ezberden zor sayılabileceğini, kendisinin ise 1985’ten beri bu mesleğin içinden birisi ve şu anda da sektörün başındaki en kıdemli insan olarak, zorlayarak 100 tane sayabileceğini ifade etti ve şunları söyledi:

“Acentelerin mevcut belgelerinin yüzde 99.9’u sizin bakış açınızla, yüzde 99’u benim bakış açımla zaten bu yasanın kapsama alanı içine girmiş. Yani bir unvan devri ne demek biliyorsunuz? Markanız değerliyse unvanınızla birlikte devretmek istersiniz değil mi? Markanız gerçekten değerliyse o zaman şirketinizde köklü bir şirkettir. O zaman zaten biz sizin unvanınızı ve markanızı şirketinizle birlikte devretmenize bir engel tanımıyoruz ki. Orada bir engel yok, eskiden de böyleydi, bu yasa geçtikten sonra da böyle.”

“Herkesin Bakanıyız”

Elbette bu süreçte iyi niyetli olunmadığı takdirde işin değiştiğini belirten Ersoy, şöyle devam etti:

“Şimdi siz firmanızın borçlarınızı eski şirketinizde bırakıp unvanınızı ve markanızı akrabanızın üzerinize kurduğunuz başka bir şirkete aktarmak istiyorsanız o zaman geride birçok turizm tedarikçisi mağdur yaratıyorsunuz. Bu kötü örnekler geçmişte defalarca yaşandı. Bu sebeple de belge devri yasaklandı Türkiye’de. Sektörün şu an da ihtiyacı olduğu için, sektörden böyle bir talep geldiği için geçmiştekileri görmezden gelmeyerek çok pratik bir çözüm yarattık. Hem sektörün ihtiyacı karşılandı belge devrine izin verilerek hem de eskiden bunu art niyetli şekilde kullanmış olan insanların önüne de geçmiş olalım istedik. Sizin rakamlarınızda binde 1, benim rakamla yüzde 1 ki çoğu iyi niyetlidir ve firmasını devredebilir. Bunların da önüne geçmiş olalım.”

“Biz herkesin Bakanıyız. Sadece bir tarafın değil.” diyen Bakan Ersoy, sektörde mağdurlar oluşmasının önüne geçmek zorunda olduklarını söyledi.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlananlara İlk Maaşlar 5 Mayıs’ta

Turizm sektöründe korunması gereken en önemli hususun istihdam olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, bununla ilgili çalışmaları da şöyle anlattı.

“İstihdam destekleri diye baktığınız zaman bir esnetme yapılarak, son 3 yılda 600 gün olan çalışma süresi 450’ye, son yıldaki çalışma SSK’lı olma şartı da 120’den 60 güne düşürüldü ve kısa çalışma ödenekleri ile ilgili herkesin talepleri giderilmeye başlandı. Orada yetişir, yetişmez gibi bir endişe var. Ben buradan herkese söyleyeyim: Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan personel 5 Mayıs’ta ilk maaşlarını alacak. Sayın Maliye ve Hazine Bakanımız da bunu zaten defaten bildirdi, Çalışma Bakanımız da bildiriyor, ben de bir kere daha söylemiş olayım, endişelenmeyin, 5 Mayıs’ta hesaplarınıza ödemeleriniz yatacak.”

“Personellerin Girişleri Tekrar Yapılsın”

Askıdaki personel olarak nitelendirilen, sezonluk çalışanlar için de bir düzenlemeye gittiklerini belirten Ersoy, onlarında da kısa çalışma ödeneğinden yararlanmalarını sağladıklarını ve bunun çok çok önemli olduğunu söyledi.

Tesis sahiplerinden personelin girişini yeniden yapmaları ricasında bulunan Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

“Artık bu kısa çalışma ödeneğinden askıdaki personel bu düzenlemeyle yararlanabiliyor. Lütfen personelin girişini tekrar yapsınlar. Tesise çağırmak zorunda değiller. Hani şehirlerarası trafikten dolayı gelemiyor filan bir mazeret olmasın. Uzaktan da yapabilirler bunu. Askıdaki personelimizi tekrar bu kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek hâle getirmelerini özellikle rica ediyorum.

Sektöre Kredi Desteği

Asgari ücret destek programı hakkında da açıklamalarda bulunan Ersoy, şöyle devam etti:

“O bu sene sonuna kadar uzatıldı. Turizm sektörü de bundan yararlanabiliyor ve her şeyden önemlisi de işe devam kredisi var. Ben personel çıkarmayacağım diyenlere 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli KGF garantili düşük faizli bir kredi imkânı var, bundan turizm sektörü de yararlanabiliyor. Ama biz seyahat acenteleri için biliyorsunuz iki tane önemli krediyi daha devreye aldık. Geçen haftalarda müjdesini vermiştim. Seyahat acentelerine 50 bin liralık hızlı kredi, özellikle küçük çaplı seyahat acentelerini kast ediyoruz, onlara 50 bin liralık 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli bir kredi paketi sunduk. Bu bağlamda başvurularda çok iyi gidiyor Turizm Bakanlığı sitesinden başvuruları yapabiliyorlar. Şu an da binin üzerinde bir başvuru olmuş. Biz onları aşamalı bir şekilde Ziraat Bankasına devretmeye başladık. Önümüzdeki haftadan itibaren o krediler kullandırılacaktır diye düşünüyorum. Orada da 5 bin kadar bir acentenin başvuracağını öngörüyoruz. Ve yine otellerle acenteler arasında bir sıkıntı vardı, biliyorsunuz erken rezervasyon ödemeleri yapılmıştı otellere ve oteller de tabi bunu doğal olarak kış yatırımları, bakım, onarım vesaire için kullanmışlardı. Şimdi birden sezon ertelenince böyle bir sıkıntı doğdu. Biz de acentelerin bu avans ödemelerini geri alabilmeleri için avans kredi geri ödeme avanslarını geri ödeme kredisi diye bir kredi yarattık, Bakanlığımız üzerinden başvurular başladı 100’den fazla başvuru var. Süreyi de uzattık. Evrakları toparlayamadıkları için yetişemediklerini söylediler. Süreyi de uzattık Nisan sonuna kadar. Hızlı bir şekilde bu başvuruları da alıyoruz onları da peyderpey Ziraat Bankasına göndermeye başladık, bankamızla iletişime geçip çöze çöze dosyaları tamamlıyoruz.”