Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Aziz Phillip Kutsal Alanı

AZİZ PHILIPPUS MARTYRIONU

Hierapolis eşsiz termal suları ile bir şifa kaynağı görülmesinin yanı sıra, hem Pagan dönemlerinde hem de Hristiyanlık döneminde kutsal kent sayılmıştır. Bunun nedeni de İ.S. 80 yıllarında Hierapolis'e Hristiyanlığı yaymaya gelen ve Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri olan Aziz Philippus'un burada çarmıha gerilerek öldürülmesidir. İ.S. 4. yüzyılda Hristiyanlık resmi din olduktan sonra Aziz Plilippus adına öldürüldüğü yerde bir şehitlik yapılmıştır. Dini ve ruhi tedavi merkezi olarak yapılan yapı sekizgen planlıdır. Ortasındaki mermer kaplı alanda da Aziz Philippus'un mezarı vardır.

Bizans dönemindeki surun dışında kalan bu merkeze geniş ve uzun merdivenlerle çıkılır. Yapıya yaklaşan son bölümdeki merdivenlerin sağında Ayazma çeşme yapısı vardır.
Yaklaşık 20 metre çapındaki sekizgen bölümün üstü kurşun kaplanmış bir kubbe ile örtülmüştür. Yapıda dua edilmesi için küçük şapeller mevcuttur.

Sekizgen bölümün tabanı mermer, koridor ve bağlı bölümlerin tabanı bitkisel motifli mozaik ile odaların tabanı traverten, halkın kaldığı dış odaların tabanı ise sıkıştırılmış topraktır.

Günümüzde de birçok kilise Aziz Philippus bayramını kutlayıp ayin düzenlemektedir.

Kutsal Alan Yapıları

Kapı; 4 YY yapısı olan kapı Azizi Phllip’i ziyarete gelerek hacı olan ziyaretçilerin tepenin zirvesinde yer alan kutsal alana girişlerini sağlayan yanlarda iki kule ile belirginleştirilmiş girişidir.

Köprü; 4 YY başı 5. YY başı yapısı olan köprü Aziz Philip Kutsal Alanına ulaşmak için ziyarete gelen hacıların kış sellerinin açtığı küçük vadiyi aşmalarını sağlamak için yapılmıştır.

Merdiven; Köprü ile aynı tarihlerde yapılan merdiven 70 m uzunluğunda ve 4 m genişliğindedir. 9 - 11 YY Orta Bizans Döneminde revizyondan geçirilerek daraltılmıştır.

Sekizgen Hamam; Girişte soyunma odaları, tuvalet ve havuzlar yer alıyordu. 23*23,5 m boyutlarında sekizgen bir yapı olan hamam tabanından ısıtılımış su dolaştırılarak ısıtılıyordu. Hamamda temizlenen hacılar kutsal alana çıkıyorlardı. 7.YY ortalarındaki depremle yıkılmıştır. Çeşme; Martriuma çıkan merdivenlerde, gelen ziyaretçilerin dinlendiği geniş bir alanda yer alan çeşme kutsal alana çıkarken bir tür abdest alma mekânı gibi kullanılıyordu. Çeşmenin suyu kuzeydoğudaki platodan bir kemerle getiriliyordu.

Mezar Kilisesi; 1.YY da yapılmış şapelli bir mezarın çevresine inşa edilmiş üç nefli bir kilisedir. Hac ziyaretine gelenler tarafından ilgi gören bir mekandır.

Aziz Phillip’in Mezarı; Traverten bloklardan yapılmış olan mezarın cephe duvarında graffiti ve diğer süslemelerin asılabilmesi için delikler vardır. 3,5m x 4m genişliğindeki mezar yapısının içerisinde ölen kişilerin yerleştirildiği yataklar bulunur. Mezar çevresinde mermer kaplı havuzlar yer almaktadır. Kutsal alanda hastalıklarla ilgili iyileştirme çalışmaları yapılıyordu. 4-5 YY.  • aziz_philippe_martrium_56.jpg
  • aziz_philippe_martrium_34.jpg
  • 1055308.jpg