Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy Denizli’de

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy bir dizi ziyaret ve programlara katılmak üzere İlimize teşrif etti. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Denizli ziyaretinin ilk gününde Denizli Doğa Termal Otel’de turizm sektörü ve STK temsilcileriyle bir araya geldi.

Programa; Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Valimiz Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Milletvekilleri  Cahit Özkan, Şahin Tin, Nilgün Ök, Ahmet Yıldız ile turizm sektörü ve STK temsilcileri katıldı. Açılış konuşmasını yapan Valimiz Hasan Karahan; “Denizli genel olarak; sanayi, tarım, hayvancılık ve bir ticaret şehri ama aynı zamanda bir turizm şehri. Dünyanın harikalarından birisi olan Pamukkale ve 19 antik kent burada. Pek çok güzelliği ve kültürü ile tarihiyle Egenin en güzel şehirlerinden birisi. Sizleri burada ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Denizli’nin turizm ile ilgili potansiyelini ve sorunlarını yerinde görüp çözümleme yollarını da hep birlikte sizin öncülüğünüz ve desteğinizle üstesinden geleceğimize inanıyorum” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Pamukkale'nin sadece Denizli'nin değil, Türkiye'nin en önemli turizm yüzlerinden biri olduğuna işaret ederek, Bakanlık olarak öncelikli görevlerinin, Pamukkale ile Denizli'nin turizmdeki değerlerini artırmak olduğunu ifade etti.  Türkiye'deki turizm hedeflerini büyüttüklerini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy; "Bu bağlamda da ciddi oranda turist beklentilerini, hedeflerini 50 milyondan 70 milyona taşıdık. Bunu da başarabilmek için öncelikli olarak mevcut turizm alanlarımızda, yani klasik turizm bölgelerimizde, sezonun 12 aya nasıl yayılacağı, nasıl genişletileceği önemli. Sonrasında tabii mevcut klasik alanlarımızın dışında 81 vilayete turizmi yaymamız gerekiyor. Türkiye'nin her tarafının, her noktasının turizmden pay alması gerekiyor. Sadece lüks otellerle veya konaklama fiyatlarını artırarak olmuyor. Konaklama dışı ortamı, alışverişi, kültürel yerlere olan ilgiyi artıracak organizasyonları çoğaltmamız gerekiyor." diye konuştu.

Pamukkale'yi daha fazla ön plana çıkaracaklarını aktaran Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, bunun sadece Pamukkale ile sınırlı kalmayacağını, Denizli'yi diğer turistik özellikleriyle de ön plana çıkan, turizmde geliri en yüksek olan şehirlerden biri haline getireceklerini sözlerine ekledi. Denizli ziyaretinin ikinci gününde Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy ilk olarak 1500 metre hat uzunluğu ile Ege Bölgesinin en uzun teleferiği olan Denizli Teleferik ile 1400 m rakıma sahip Bağbaşı yaylasına çıkarak incelemelerde bulundu. Teleferik ve Bağbaşı yaylası gezisinden sonra Hıristiyan âlemi için çok önemli sayılan ve İncil’de adı geçen 7 kutsal kiliseden biri olarak kabul edilen kutsal kilisenin bulunduğu aynı zamanda UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Geçici Listesinde yer alan Laodikeia Antik Kenti’ne geçen Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Antik Kenti gezerek Laodikeia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek’ten tarihi kentte devam eden kazılarla ilgili bilgi aldı. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, antik kentteki çalışmaların hızlı ilerlediğini, bakanlık olarak gereken özeni göstereceklerini belirterek, yapılan çalışmalardan memnun olduğunu ifade etti. Bakan Ersoy; "Daha önceki ziyaretlerimde söylemiştim, projesini layıkıyla uygulayan hocaların bir sonraki dönemde katkı oranlarını yükselterek daha hızlı çalışabilmeleri için daha geniş kadrolar planlayacağız. Bu yıl içerisinde buraya sık sık geleceğim. Bu hızla devam ederlerse eminim daha geniş katkılarla önümüzdeki yıl devam edecekler gibi gözüküyor." diye konuştu.

Laodikeia Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarına değinen Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy şunları söyledi; "Kazıları biraz daha hızlandırıp, 4-5 yıl içerisinde inşallah Efes standardında marka antik şehir yaratabiliriz, diye düşünüyorum. Görülebilecek ve ziyaret edilebilecek yerler arttıkça yurt dışından aldıkları yabancı ziyaretçi sayılarında da artış oluyor. O açıdan başarılı bir uygulama Laodikeia. Bizde katkı vermeye devam edeceğiz."  Antik kentteki çalışmalar hakkında bilgiler veren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Laodikeia Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek de kazıda buldukları bin 906 yıllık Roma İmparatoru Marcus Ulpius Nerva Traianus'un (Trajan), 3 metre uzunluğundaki heykelinin benzersiz olduğuna işaret etti. Son olarak İlimizin; el dokuması tekstil ürünleri, konakları, taş sokakları ve tarihi evleri ile ünlü olan Buldan ilçemize geçen Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy burada Tarihi Buldan Evlerini ve Buldan Bezi Dokuma Atölyelerini gezerek bilgi aldı.

 • Bakan sn. Ersoy (1).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (10).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (11).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (12).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (13).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (14).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (15).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (16).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (17).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (18).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (19).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (2).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (20).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (3).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (4).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (5).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (6).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (7).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (8).JPG
 • Bakan sn. Ersoy (9).JPG