Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

PAÜ ve İl Müdürlüğümüz İşbirliği ile TUBİTAK Projesi Kapsamında “Doğal ve Kültürel Miras Eğitimi” Gerçekleştirildi.

Pamukkale Üniversitesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz işbirliği ile PAÜ Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan BERTAN tarafından yürütülen ve TUBİTAK tarafından da desteklenen "Doğal ve Kültürel Mirasın Aktarılması" başlıklı TÜBİTAK Projesi kapsamında yapılması planlanan geziler 21 Ağustos 2020’de tamamlandı. Bu projeyle doğal ve kültürel mirasın önemi aktif öğrenmeye dayalı yöntemlerle sınıf öğretmenlerine aktarılarak öğretmenlerin bu mirasın önemi üzerinde farkındalık sahibi olması amaçlanmıştır. Böylelikle öğretmenler, öğrencilerine doğal ve kültürel mirası daha anlaşılır, somut verilerle ve yaparak-yaşayarak öğrenme fırsatı sunacaktır. Öğrencilerin de bulundukları bölgedeki doğal ve kültürel değerlerin farkına varmaları sağlanacaktır.

Projenin yürütücülüğünü yapan Doç. Dr. Serkan Bertan, sınıf öğretmenlerine doğal ve kültürel miras hakkında saha çalışmaları ve aktif katılımlı atölyelerle eğitimler verildiğini belirtti. Doğal ve kültürel miras bilincinin daha erken yaşlarda ve bilimsel yöntemlerle anlaşılmasının önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Bertan, doğal ve kültürel miras kapsamında Pamukkale, Karahayıt, Hierapolis, Laodikya, Tripolis, Buldan, Akhan Kervansarayı, Atatürk ve Etnografya Müzesi, Kaklık Mağarası ve Güney Şelalesi’ne uygulama gezileri düzenlenerek öğretmenlerin aktif rol aldığı yöresel yemek yapımı ve geleneksel el sanatları atölyelerinin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Projenin beş boyutta ele alındığını kaydeden Doç. Dr. Bertan; a) uygulamalı yöntemle anlamlı öğrenmeyi sağlayarak doğal ve kültürel miras hakkındaki bilginin daha kalıcı olmasını sağlamak, b) katılımcılara disiplinlerarası bakış açısı kazandırmak, c) doğal ve kültürel miras aracılığıyla katılımcıların turizme bakış açılarını olumlu yönde geliştirmek, d) katılımcıların bilimsel çalışmalar ve bilimsel düşünme konusunda özgüvenini geliştirmek ve e) katılımcıların girişimcilik ve bireysel yaratıcılıklarının gelişimine katkı sağlanacağının hedeflendiğini söyledi.

Projeyle ilgili olarak açılan web sayfasını www.pau.edu.tr/kulturelmiras linkinden inceleyebilir; @denizliturizmrotasi sosyal medya hesabını takip edebilirsiniz.

  • pau haber (1).jpeg
  • pau haber (2).jpeg
  • pau haber (3).jpeg
  • pau haber (4).jpeg