Denizli PROVINCIAL DIRECTORATE OF CULTURE AND TOURISM

3.TURİZM ŞURASI SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN HİMAYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Türkiye’nin 3. turizm hamlesi olarak Bakan Numan Kurtulmuş’un ev sahipliğinde başlatılan ‘3. Turizm Şurası’ Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle düzenlenen büyük turizm buluşmasını, “Turizm alanında yeni bir atılım yapmanın, stratejik bir adım atmanın tam zamanıdır.” diyerek başlatan Bakan Kurtulmuş, törende yaptığı konuşmada, “3. evreye geçmemizi sağlayan esas adımlar Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde birlikte ortaya konuldu ve turizmin ileriye gitmesiyle ilgili olarak alt yapı çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlandı sürdürülmeye de devam ediyor.” dedi. 

Türkiye’nin 3. turizm hamlesi olarak, “Tam Zamanı” sloganıyla başlatılan 3. Turizm Şûrası’nın açılış töreninde “Bakanlar Oturumu” düzenlendi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde açılışı yapılan büyük turizm buluşmasının ilk günü gerçekleştirilen “Bakanlar Oturumu” 8 bakanı turizmcilerle bir araya getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un moderatörlüğünü yaptığını oturuma Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarı Eroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldı.  

Ciddi bir hazırlık dönemiyle 3. Turizm Şûrası’na gelindiğini belirten Bakan Numan Kurtulmuş, oturumun başlangıcında yaptığı konuşmada komisyon hazırlıkları hakkında konuklara bilgi aktardı. 

Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 15 yıl aradan sonra 'Tam zamanı' sloganıyla düzenlenen 3. Turizm Şûrası'nın gala programına katıldı.

Bakan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada Şûra’nın son derece değerli bir mesai sonucunda hazırlandığını belirtti. Türkiye’nin çok zor bir dönemi geride bıraktığını aktaran Bakan Kurtulmuş, “Kolay kolay hiçbir ülkenin altından kalkamayacağı ağır bir dönem geçirdik.” dedi ve şöyle devam etti:

“2016 kötü bir yıldı 2017 öyle görünüyor ki iyi bir yıl olacak. Dün açıklanan rakamlar 26 milyon turist seviyesine yaklaştığımızı gösteriyor. İnşallah yıl sonu itibariyle 30 milyona yaklaşacağız. Şûra boyunca yapılacak tartışmalar sonunda güzel bir yol haritası ortaya çıkaracağız.” dedi.

Turizmi stratejik bir sektör olarak gördüklerini ifade eden Bakan Kurtulmuş, “Bir takım oyunu oynayacağız. Bu takımın içerisinde her mevkide oynayacak adama, insana ihtiyacımız var. Hem sektör temsilcileri hem iş adamları arkadaşlarımız hem bürokrasinin farklı kanallarında çalışan arkadaşlarımız birbirimizi tamamlayacağız.” dedi.

3. Turizm Şûrası için Ankara’da bulunan il kültür ve turizm müdürleriyle bir istişare toplantısı yapan Bakan Numan Kurtulmuş, turizmde artık üçüncü evreye geçtiklerini dile getirerek, turizm stratejilerini özel sektör odaklı olarak geliştireceklerini söyledi. 

Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğine vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, geçtiğimiz yıl turizm rakamlarının en düşük seviyesine ulaştığını ancak bu yılın ilk 9 ayında 26 milyon turist ve 20 milyar doları aşkın gelirle, yıl sonunda 31,4 milyon turist, 26 milyar dolar turizm geliri rakamlarına ulaşacaklarını dile getirdi. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın açılışını yaptığı Şura'da turizm sektörü, kamu ve akademik camiadan 1500 kişilik havuzdan 333 üyenin bulunduğu 13 komisyon tarafından yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş; “Turizm Politikaları”, “Turizmde Örgütlenme ve Destinasyon Yönetimi”, “Turizmde Ürün Çeşitliliği ve Sürdürülebilirlik”, “Çevre, Planlama ve Altyapı”, “Yatırım, Teşvik, Finansman”, “Konaklama Sektörü”, “Seyahat Acenteciliği ve Ulaşım”, “Tanıtma ve Pazarlama”, “Dijital Turizm ve İnovasyon”, “ Turizm Eğitimi, İstihdam ve Turist Rehberliği”, “Yerel Yönetimler ve Turizm”, “İç Turizm” ile “Gastronomi Turizmi” komisyonlarını tek tek ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı, üyelerle birlikte hatıra fotoğrafları çektirdi ve komisyon üyelerine birer teşekkür beratı takdim etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, son olarak turizm sektörünün mevcut durumunun değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik ulusal bir turizm politikasının oluşturulabilmesi amacıyla düzenlenen 3. Turizm Şurası’nın kapanış programına katıldı.

Bakan Kurtulmuş, Şura’nın kapanış konuşmasını yapmadan önce, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy’un moderatörlüğünü yaptığı komisyon başkanları sonuç değerlendirme toplantısını izledi.

Toplantının ardından konuklara hitabeden Bakan Kurtulmuş, 3. Turizm Şurası'nın başarıyla tamamlandığını belirtti ve başta sektör temsilcileri olmak üzere şuraya katkı veren herkese teşekkür etti.

Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Gülsüm Çelebi 3. Turizm Şurası programlarına katılarak ülkemiz ve ilimiz turizminin geliştirilmesi için yapılan çalışmalara katkıda bulundu.07.11.2017

 • TURİZM ŞURASI (1).jpg
 • TURİZM ŞURASI (1).png
 • TURİZM ŞURASI (10).jpg
 • TURİZM ŞURASI (11).jpg
 • TURİZM ŞURASI (2).jpg
 • TURİZM ŞURASI (2).png
 • TURİZM ŞURASI (3).jpg
 • TURİZM ŞURASI (3).png
 • TURİZM ŞURASI (4).jpg
 • TURİZM ŞURASI (4).png
 • TURİZM ŞURASI (5).jpg
 • TURİZM ŞURASI (5).png
 • TURİZM ŞURASI (6).jpg
 • TURİZM ŞURASI (6).png
 • TURİZM ŞURASI (7).jpg
 • TURİZM ŞURASI (7).png
 • TURİZM ŞURASI (8).jpg
 • TURİZM ŞURASI (8).png
 • TURİZM ŞURASI (9).jpg
 • TURİZM ŞURASI (9).png